Festivalul Național Concurs ”Din Comoara Satului”

FESTIVALUL NAȚIONAL CONCURS ”DIN COMOARA SATULUI” EDIȚIA XI – A

Written by Felician Ciolea

Ghiroda 29-30 mai 2019


In urma preselecției care a avut loc miercuri 29 mai 2019 la Centrul de Cultură și Artă din Timișoara, comisia de preselecție a selectat 11 tineri soliști vocali din 9 județe ale țării: Bihor, Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Hunedoara, Dolj, Gorj, Suceava și Maramureș (Codru) care aduc in fața publicului din Ghiroda cele mai frumoase și autentice cântece populare din zonele din care ei provin. , acompaniați de Orchestra Ansamblului Profesionist “Banatul”, dirijor prof. Sebastian Roșca.

Ordinea intrării în concurs stabilită în urma tragerii la sorți:

  1. Denisa Țanigoi, 16 ani, Caraș-Severin
  2. Denis Cupșe, 18 ani, Maramureș (Codru)
  3. Alexandra Acs, 17 ani, Timiș
  4. Cosmin Bîrlan, 24 de ani, Mehedinți
  5. Ionel Roșu, 20 de ani, Bihor
  6. Dorinel Gavriluț, 19 ani, Timiș
  7. Lavinia Zselnyan, 17 ani, Hunedoara
  8. Andreea Chisăliță, 18 ani, Caraș-Severin
  9. Cristina Chichiriță, 17 ani, Suceava
  10. Lorena Ene, 17 ani, Gorj
  11. Luiza Turcu, 16 ani, Dolj
Comisia de preselecție

Joi 30 mai 2019 ora 19:00 a avut loc la Casa de Cultură din Ghiroda ce-a de-a XI – a ediție a Festivalului Naționa Concurs ”Din Comoara satului”.

Laureații ediției 2019:

TROFEUL EDIȚIE 2019 – LORENA ENE – 17 ANI – GORJ
PREMIUL I : Ionel Roșu – 20 ani – Bihor
PREMIUL II : Luiza Turcu – 16 ani – Dolj
PREMIUL III: Dorinel Gavriluț – 19 ani – Timiș
MENȚIUNE: Cosmin Bîrlan – 24 ani – Mehedinți
Premiul Special ”Dumitru Constantin”: Alexandra Acs – 17 ani – Timiș
Premiul Special ”Pro Datina” : Cristina Nicoleta Chichiriță – 17 ani – Suceava

Invitați de seamă în această ediție au fost: Traian Jurchela, Mariana Anghel, Olguța Berbec și Remus Novac.

Mariana Anghel
Traian Jurchela
Remus Novac și Olguța Berbec

Tinerii laureați ai edițiilor precedente care au revenit cu drag pe scena de la Ghiroda să ne confirme alegerea juriului: Vlăduț Sărmaș – Bistrița (tofeul 2018) ; Tania Luiza Măriuca – Mehedinți (Premiul I – 2018) și Ioan Surdu – Caraș Severin (Premiul II – 2016)

Acompaniamentul a fost asigurat de Orchestra Ansamblului Profesionist Banatul din Timișoara. Dirijor: Sebastian Roșca

Am fost onorați cu prezența unor personalități marcante ale folclorului românesc atât din Banat cât și din țară. Tiberiu Ceia (TVR Timișoara), Gheorghe Țunea (prof.dirijor, Caraș Severin), Daniela Băcilă (Radio Timișoara), Eugenia Florea (etnomuzicolog Radio România București) Elise Stan (etnomuzicolog Societatea Română de Televiziune București)

Juriul festivalului

Ansamblurile ”Cununa Timișului”, ”Datina” și Flori din Câmpie au adus pe scena festivalului cele mai frumoase jocuri populare din Banat.

Ansamblul ”Flori din Câmpie” – Giarmata Vii
Ansamblul ”Datina” – Ghiroda
Ansamblul ”Cununa Timișului” – Ghiroda

Gazda Festivalului: Felicia Stoian – TVR TIMIȘOARA

ORGANIZATOR: Asociația Pro Datina

FINANȚATOR: Primăria și Consiliul Local Ghiroda

Concursul finaliștilor ediției a XI -a
Ansamblul ”Flori din Câmpie” din Giarmata Vii
Laureații edițiilor precedente
Ansamblul ”Datina” din Ghiroda
Mariana Anghel – Recital Festivalul ”Din Comoara Satului” 2019

Traian Jurchela – Recital Festivalul ”Din Comoara Satului” 2019


Remus Novac și Olguța Berbec – Recital Festivalul ”Din Comoara Satului” 2019
Gala Laureaților – Premierea concurenților

Leave a Comment