Festivalul Național Concurs ”Din Comoara Satului”

Festivalul Național Concurs ”Din Comoara Satului” Ediția VII-a

Avatar
Written by Pop Ciprian

Ghiroda 13-15 mai 2015

Devenit deja tradiție pentru Ghiroda și județul Timiș, anul acesta festivalul a ajuns la ediția cu numărul VII.

Acest proiect are ca și scop pe de-o parte promovarea tinerilor interpreți din toate zonele etnofolclorice ale țării, prin realizarea concursului de interpretare vocală, iar pe altă parte perpetuarea și readucerea în memoria colectivă a cântecelor populare prin intermediul interpreților invitați în recital.

Anul acesta în urma preselecției, juriul a ales următorii finaliști:

Alexandru Pop – 24 de ani din Sebiș – Valea Crișului Alb

Florin Mihalache – 21 de ani – Banatul de Munte

Denisa Drețcanu – 17 ani, Reșița – Banatul de Munte

Diana Nistor – 20 de ani din Agnita – Valea Hârtibaciului

Sebastian Rămneanțu – 17 ani din Buziaș – Banatul de Câmpie

Alexandru Urs – 20 de ani din Bradu – Țara Oltului

Roberta Selagea – 16 ani din Arad – Țara Zărandului

Gabriel Gorjanu – 25 de ani din Turburea – Gorj

Andreea Ursulescu – 24 ani din Lugoj – Banatul de Câmpie

Vlad Șerban – 17 ani din Lipova – Banatul de Câmpie

Seara recitalurilor laureaților Festivalului Național Concurs „Din Comoara Satului” a fost semnată de: Mădălina Mîrza, Iasmina Iova, Narcisa Băleanu, Georgiana Necșa, Alina Secășan, Bogdan Firu, Ioana Bogdan, Cristian Tomoni. Invitat special – Cristian Pomohaci.

În ziua următoarea – vineri, 15 mai, am aflat…

Laureații ediției a VII-a

Marele Premiu – Gabriel Gorjanu, Gorj

Premiul I – Florin Mihalache, București (Banat)

Premiul II – Andreea Ursulescu, Banat

Premiul III – Diana Nistor, Agnita

Premiul Special „Dumitru Constantin” – Denisa Drețcanu, Banat

Premiul Special „Pro Datina” – Sebastian Rămneanțu, Banat

Mențiune – Alexandru Urs, Alba

Președintele juriului, Gelu Stan a fost alături de concurenți pe scena festivalului cu sfaturi și încurajări.

Ulterior Galei Laureaților publicul ghriozean, dar și telespectactatorii au putut urmări recitalurile soliștilor invitați: Elena Mândrescu, Alexandru Brădățean, Victorița Lăcătușu, Ionela Guzic, Maria Butilă, Ovidiu Furnea, Zorica Savu, Ciprian Pop și Cornelia Căprariu Roman.

Momente coregrafie deosebite aduse de către ansamblurile: „Cununa Timișului” și „Datina” din Ghiroda, „Arădeană” din Arad.

Acompaniamentul muzical a fost realizat de Orchestra Ansamblului Profesionist Banatul din Timișoara, dirijor: Sebastian Roșca.

ORGANIZATOR : Asociația Pro Datina

PARTENERI MEDIA: TVR Timișoara, TVR3, Radio România Timișoara

FINANȚATOR: Primăria și Consiliul Local Ghiroda

COFINANȚATOR: Consiliul Județean Timiș

Leave a Comment