Festivalul Național Concurs ”Din Comoara Satului”

Festivalul Național Concurs ”Din Comoara Satului” Ediția IX-a

Avatar
Written by Felician Ciolea

Ghiroda, 15-16 iunie 2017

Festivalul Național Concurs ˝Din Comoara Satului˝, ediția a IX-a, s-a desfășurat în perioada 14 – 16 iunie 2017, în Comuna Ghiroda.

În urma preselecției care a avut loc în data de 14 iunie 2017 la Centrul de Cultură și Artă din Timișoara, din cei 16 concurenți care s-au înscris, juriul a selectat 14 finaliști pentru a participa la Festivalul Concurs ”Din Comoara Satului” ediția 2017

1. Iulia Vătafu 17 ani – Vrancea
2. Alexandra Chira 19 ani – Sălaj
3. Ionut Cocos 20 ani – Ialomița
4. Radu Goța 23 ani – Sibiu
5. Elisabeta Bosioc 19 ani – Caraş Severin
6. Raluca Radu 20 ani – Vaslui
7. Cristi Spoeala 20 ani – Timiş 
8. Veronica Lozovenu 21 ani – Rep. Moldova 
9. Valentin Vădrariu 17 ani – Caraş Severin 
10. Mihaela Lucia Pitigoi 20 ani – Argeş 
11. Catalina Rotaru – 19 ani – Suceava
12. Crina Pop – 17 ani – Sălaj
13. Adriana Horoba – 24 ani – Timiş
14. Andrada Betej – 16 ani – Gorj

În data de 15 iunie 2017, începând cu orele 19:00, pe Scena de Vară a Casei de Cultură Ghiroda, a debutat concursul finaliștilor, urmat de recitalul tinerilor interpreți, laureații edițiilor precedente: Ionela Cristina Bugnar, Ionela Sterp, Ioan Surdu, Georgiana Necșa, Bogdan Firu și Simona Alexandru, iar Ionuț Fulea a încheiat cu succes seara zilei de 15 iunie 2017.

Ionuț Fulea
Tiberiu Ceia, Eugenia Florea, Ionuț Fulea
Ionuț Fulea și Gelu Stan
Gelu Stan, Daniela Bacila, Adrian Scorobete
Alexandra Chira – Sălaj
Ionuț Cocoș – Ialomița
Radu Goța – Sibiu
Elisabeta Bosioc – Caraș-Severin
Raluca Radu – Vaslui
Cristian Spoeală – Timiș
Veronica Lozoveanu – Rep. Moldova

Valentin Vădrariu – Caraș-Severin
Mihaela Pițigoi – Argeș
Cătălina Rotaru – Suceava
Pop Crina – Sălaj
Adriana Horoba – Timiș
Alexandra Betej – Gorj

In urma centralizării punctajelor acordate de fiecare membru al juriului fiecărui concurent, s-au acordat următoarele premii:

  • MARELE PREMIU: Alexandra Chira, 18 ani – Sălaj
  • PREMIUL I: Andrada Betej, 16 ani – Gorj
  • PREMIUL II: Radu Goța, 23 ani – Sibiu
  • PREMIUL III: Maria-Crina Pop, 17 ani – Sălaj
  • MENȚIUNE. Cătălina Rotaru, 19 ani – Suceava
  • MENȚINE: Mihaela Pițigoi, 20 ani – Argeș
  • Premiul Special ”Pro Datina” – Ionuț Cocoș, 18 ani – Ialomița
  • Premiul Special ”Dumitru Constantin” -Valentin Vădrariu, 17 ani – Caraș-Severin

În 16 iunie 2017, începând cu ora 13:00, juriul alături de finaliștii festivalului au luat parte la discuții în cadrul Simpozionului ˝Folclorul, tradiție și perpetuare perenă˝,

În 16 iunie 2017, începând cu ora 19:00, s-a desfășurat Gala Laureaților și recitalul tinerilor interpreți: Paul Ananie, Virginia Irimuș, Georgiana Marina, Daniel Pop, Nicu Mîță, Ancuța Corlățan, Beatrice Băndoiu, Gabriel Dumitru, Stana Stepanescu și Ciprian Pop.

Juriul a fost alcătuit din:

Președinte: prof. Gelu Stan

Membrii: Eugenia Florea, etnomuzicolog

                 Daniela Băcilă, prof. dr. in folclor, realizator Radio Timișoara

                Tiberiu Ceia, interpret și realizator TVR Timișoara

                Adrian Scorobete, prof., Director Ansamblul Profesionist Banatul

                Ionuț Fulea, interpret și președinte UAIFMR

Secretar: ec. Florica Bejenariu


Acompaniamentul celor două zile de spectacol a fost asigurat de către Ansamblul Profesionist BANATUL – Timișoara, dirijor, Sebastian Roșca. Gazda festivalului a fost Felicia Stoian

Organizator: Asociația Pro Datina

Parteneri media: TVR Timișoara, TVR3, Radio România Timișoara

Finanțator: Primăria și Consiliul Local

Cofinanțator: Consiliul Județean Timiș


Leave a Comment